fbpx

Instalacja Visual Studio

Każdy programista .NET (czyt. dotnet) rozpoczyna swoją naukę od poznania narzędzia Visual Studio. Później przychodzi czas na naukę składni języka C# i podstaw programowania obiektowego. Dlatego na samym początku omówimy proces instalacji programu Visual Studio 2019 .

PO ukończeniu tej lekcji i wykonaniu zadań będziesz umiał:

 • wytłumaczyć jakie jest cel używania programu Visual Studio
 • zainstalować Visual Studio, podstawowe narzędzie w pracy programisty .NET
 • wytłumaczyć znajomemu gdzie może pobrać program Visual Studio
 • wyjaśnić jakie są wersje Visual Studio i czym się różnią

Zalety używania Visual Studio

Program Visual Studio to tak zwane IDE (ang. integrated development environment), w prostych słowach jest to program komputerowy, który umożliwia Ci tworzenie programów komputerowych w języku C#. Visual Studio został stworzony przez firmę Microsoft. Dzięki niemu możesz napisać każdy program w języku C#. Wymieńmy kilka najważniejszych funkcji programu Visual Studio:

 • Możesz tworzyć programy w takich językach jak C#, Visual Basic, F# albo Javascript
 • Możesz tworzyć różnego rodzaju aplikacje. Visual Studio posiada wiele wbudowanych szablonów służących do tworzenia programów. Szablonów jest sporo, ale najczęściej używane to: aplikacja konsolowa, aplikacje okienkowa: Windows Forms albo WPF, aplikacja internetowa ASP.NET MVC, aplikacja mobilna Xamarin.
 • Możesz przeglądać kod programów dużo szybciej niż gdybyś korzystał na przykład z notatnika. Przewaga Visual Studio jest tym bardziej widoczna im więcej plików liczy Twój projekt.
 • Możesz skompilować i uruchamiać aplikację wciskając jeden przycisk na klawiaturze. Ten przycisk to F5 i opowiemy o nim później.
 • Możesz szybko publikować aplikacje na serwerze. Dawniej publikowanie aplikacji wymagało ręcznego skopiowania plików gotowej aplikacji na serwer. Dzięki Visual Studio wystarczy kilka kliknięć myszką i gotowe.
 • Możesz tworzyć testy jednostkowe i bardzo łatwo je uruchamiać. O tym też będziemy mówić.
 • Możesz debugować aplikacje. Polega to na uruchomieniu programu i śledzeniu wykonania programu w zwolnionym tempie linijka po linijce. Dzięki temu możemy szybko znajdować błędy w naszych programach.

To nie jest pełna lista funkcji Visual Studio. Jest ich tak wiele, że nawet doświadczony programista wykorzystuje w swojej codziennej pracy jedynie niewielką ich część.

Instalujemy Visual Studio

Żeby rozpocząć pracę z językiem C# musisz koniecznie zacząć od instalacji Visual Studio. Sam proces instalacji jest tak łatwy jak instalacja dowolnej gry komputerowej – wystarczy pobrać instalator ze strony internetowej a następnie go uruchomić.

 1. Wejdź na stronę internetową firmy Microsoft: https://visualstudio.microsoft.com/downloads/
 2. Wybierz wersję do pobrania. Na stronie pojawi się kilka wersji programu Visual Studio (Community, Professional, Enterprise). To jest moment, w którym musisz wybrać jedną z nich. Wybierz wersję darmową, Community. Wersji Community, zgodnie z licencją, możesz używać do celów edukacyjnych lub jeśli pracujesz w małej firmie. Wersje płatne: Professional i Enterprise są przeznaczone dla większych organizacji. Szczegółowe porównanie wersji Visual Studio znajdziesz na stronie firmy Microsoft: https://visualstudio.microsoft.com/vs/compare/
 3. Pobierz plik z instalatorem na dysk swojego komputera
 4. Uruchom instalator aby wybrać składniki Visual Studio, które chcesz zainstalować.
Wybór wersji Visual Studio, którą pobierzemy ze strony firmy Microsoft
 • Otworzyć pobrany instalator i zainstalować Visual Studio
 • GOTOWE – już możesz programować

Zapraszam Cię do rozwiązania kilku zadań z języka C# dla osób kompletnie początkujących. Pobierz plik PDF z zadaniami i zapisz na przykład na pulpicie. Będziesz mógł wrócić do nich później w miarę nauki języka C#. LINK DO POBRANIA ZADAŃ:

http://zadania.kursdotnet.pl/

W kolejnych lekcjach zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pomogą Ci rozwiązać wszystkie zadania.

Jak wygląda Visual Studio po zainstalowaniu?

Jeśli zainstalujesz Visual Studio to powinien się on pojawić wśród zainstalowanych na komputerze programów. Możesz go wyszukiwać tak samo jak wszystkie inne pogramy.

Następnie możesz uruchomić Visual Studio. Będzie on wyglądał tak jak każdy program okienkowy.

Program Visual Studio instalacji i uruchomieniu

Zadania dla Ciebie

Na końcu każdej lekcji pojawi się kilka zadań, żebyś mógł utrwalić swoją wiedzę na temat języka C#.

 1. Wymień 3 funkcje programu Visual Studio
 2. Wytłumacz czym różni się program Visual Studio Community od programu Visual Studio Professional.
 3. Wejdź na stronę https://visualstudio.microsoft.com/downloads/ i pobierz instalator Visual Studio 2019 Community
 4. Zainstaluj program Visual Studio na swoim komputerze.
 5. Uruchom Visual Studio

Chcesz nauczyć się programować w środowisku .NET? Zapisz się na mój darmowy kurs programowania obiektowego: https://szkolenia.kursdotnet.pl/

Buduj inteligentne aplikacje w C# z darmową biblioteką NGPT
3-DNIOWE SZKOLENIE Z PODSTAW TECHNOLOGII .NET, C# i SQL